Dekorace šindel udělejte sami

Vytvoření útulného místa z balkonu nebo lodžie není tak obtížné.Nejčastěji se rozhodnou opláštit balkon s podšívkou.Je tu spousta práce, ale je to jednoduché a všechno můžete dělat vlastníma rukama.

Který obklad použít

V podstatě, když mluví o podšívce, míní to výrobky ze dřeva.Mnohem méně často se také nazývají panely z PVC, které přidávají slovo „plast“.Pravděpodobně celý bod je ve velmi podobném principu spojování proužků mezi sebou a způsobu jejich instalace, stejně jako ve skutečnosti, že to vypadá jako dlouhé desky s hrotem na jedné straně a drážkou na straně druhé.Výběr, který obklad použít pro balkon, obvykle vychází z nákladových, estetických nebo praktických hledisek.

Opláštění balkonu s šindelem je způsob, jak vytvořit útulnost, a zároveň izolovat místnost

V některých regionech je dřevěná šindel levným materiálem, v některých je drahý.Takže sami musíte porovnat cenu plastů a dřeva.Často je preferováno dřevo, protože je přírodní.To je, ale zachránit jiatraktivita, je impregnována ochrannými sloučeninami, a to je chemie.Poté je natřen nebo nalakován.Jak víte, kompozice nejsou ani zdaleka přirozené.

Na základě praktických úvah je podšívka z PVC obložení jasně vpředu: snadno se čistí, nevyžaduje další péči nebo ošetření a po mnoho let zůstala nezměněna.Pokud nezmizí na slunné straně, je lepší vzít světlé barvy: ztráta barev je téměř nepostřehnutelná.

Dřevěná podšívka je během provozu náchylnější: před instalací musí být pokryta ochrannou impregnací.Pokud jí jen dáte nějaký odstín, můžete si zvolit takovou impregnaci, která vám okamžitě poskytne požadovanou barvu.Poté jeho zpracování skončí.Pokud se rozhodnete lakovat nebo lakovat povrchovou úpravu, musíte to provést po instalaci (ale před instalací namočte antiseptika).Během provozu bude nutné pravidelně odstraňovat starý nátěr a znovu ho zakrýt: lak nebo barva může prasknout, obložení balkonu ztratí atraktivitu.Tady je takový problém.

O tom, které obložení si vyberete pro balkon, se rozhodnete

Přes to všechno, pokud se rozhodnete, které obložení je pro balkon nejlepší, dávejte přednost dřevu.Chutě jsou samozřejmě pro každého odlišné, ale podle obecného názoru je místnost lemovaná dřevem mnohem pohodlnější.Výsledkem je, že snaha o krásu převažuje nad praktickými úvahami.

Jak zakrýt obložení na balkóně tak, aby zůstalopřitažlivost na dlouhou dobu, přečtěte si článek „ Jak pokrýt podšívku uvnitř

Což je lepší

Bude to o dřevařských výrobcích.Nejprve si povíme o skalách.Nejlevnější podšívka je vyrobena z borovice a smrku.Navzdory relativně nízkým nákladům je trvanlivý: jehličnaté dřevo obsahuje velké množství pryskyřic, což jsou antiseptika a konzervační látky.V oblastech s horkými léty to může vést k tomu, že na slunné straně v místech intenzivního zahřívání bude na místech vynikat pryskyřice.Další minus je měkké dřevo.Pokud na něj klepnete (slušně, například kladivem), zůstane zub.Pokud vás to nevyděsí, můžete zastrčit balkon borovicí nebo jedle podšívkou: to jsou všechny nevýhody tohoto typu dřeva.

Pouze vy se můžete rozhodnout, která podšívka je nejlepší pro balkon: každý má jiný vkus

Stále existují dražší jehličnany: modřín a cedr.Mají mnohem hustší dřevo, trvanlivější a dobře odolávají atmosférickým jevům.Ale tyto vlastnosti nejsou absolutně nutné pro zakrytí balkonu uvnitř.Více přesvědčivým argumentem je krásná barva a struktura dřeva a také méně pryskyřic.Opláštění s podšívkou vyrobenou z takového dřeva je krásné a dlouhodobé.

​​

Tvrdé dřevo je příjemné pro oko.Zde si vyberte podle svého vkusu: lípa má mírně narůžovělý odstín, osika se stává stříbrošedou, olše má krásný vzor, ​​dub z hlediska dekorativnosti a spolehlivost je obecně mimo soutěž, ale také v ceně.

Profily a vzhled

Nyní o technických specifikacích.Začněme s profily.V prodeji je pouze obložení, ale je zde obložení eura.Hlavní rozdíl spočívá v tom, že na zadní straně eura je jedna nebo více podélných rýh.Zajišťují cirkulaci vzduchu, což prodlužuje „životnost“ povrchu.Teoreticky má dřevo s předponou „euro“ standardní velikosti a mělo by být vyrobeno z vysoce kvalitního dřeva.V praxi je všechno jiné: velikost „vznáší se“ a kvalita zdaleka není vždy dobrá.

Nejoblíbenější profily

Existuje několik desítek profilů.Různé zkosení, „vlny“ různých velikostí a další kudrnaté povrchy vám umožní odlišit vzhledové stěny.Na fotografii nahoře - nejčastější, obvykle vyráběné ve velkých dávkách.

Toto jsou některé z typů, které lze na zakázku vyrobit

Na zakázku je několik dalších.Taková „zakázková“ šarže bude stát mnohem víc: budete muset zařízení znovu nakonfigurovat.

Stupně a vlhkost

Stupeň podšívky závisí na počtu uzlů, trhlin a barevných změn, které zasáhly desku.Stupeň A nebo „Elite“ by je neměl mít vůbec nebo ve velmi malém množství.Stupeň „B“ - ne více než 4 uzly hnědé barvy a barevné změny malé plochy, stupeň „C“ může mít mnoho uzlů.

Jaký je rozdíl mezi jedním druhem podšívky od jiného

Přítomnost uzlů neznamená, že dřevo je špatné.Hlavní věc je, že by měly být hnědé, ne černé a neměly by mít žádné známky destrukce.Obecně platí, že uzlové dřevo někdy vypadá skvěle.To vše je věcí vkusu a preference.

To je mnohem vážnější s vlhkostí.Nákup obložení ze surového dřeva pro dekorace interiéru může být mnohem levnější, ale také mnohem obtížnější.Pokud porazíte ořezávací proužky vysokou vlhkostí, postupně vysychají a zmenšují se.Mezi deskami se objeví drážky, některé z nich budou zkroucené nebo ohnuté.Budete muset vše znovu odstranit, třídit a připojit.Navíc, možná dvakrát: je obtížné předvídat, kdy smrštění skončí.Z tohoto důvodu je pro vnitřní výzdobu balkonu šindelem lepší vzít v úvahu množství sušení v komoře.Vlhkost tedy není vyšší než 7-10%, nebude „řídit“ a nebude se ohýbat: tyto materiály byly po vysušení odmítnuty.Proto jsou ceny vyšší.

O tloušťce a šířce lamel.Pro výzdobu interiéru si můžete vzít tenkou desku: atmosféra je stabilní.Ale balkon není úplně vnitřní místnost, rozdíly v teplotě a vlhkosti jsou vážnější.I s dobrou izolací balkonu.Průměrná tloušťka je proto vhodná - 14-16 mm, ale můžete použít 12 mm.

Šířka a tloušťka domu se velmi liší

Šířka desky může být od 60 mm do 150 mm.Hřebík se zužuje déle, s méně prací, ale v malé místnosti široké svazky „sníží“ objem.Takže pro obložení balkonu je optimální šířka obložení průměrná, asi 90-120 mm.

Jak si vyrobit balkon vlastníma rukamapodšívka

Nejprve je třeba se rozhodnout, zda zateplíte balkon nebo ne, pokud ano, které části a jaký materiál.Struktura laťování a tloušťka použitých tyčí závisí na tom.Pořadí prací se mírně změní - nedojde k instalaci izolace.Všechny ostatní kroky a jejich pořadí budou podobné.

Postup je krok za krokem

Nejprve se demontují všechny staré povrchové úpravy, odstraní se omítky, barvy a dlaždice, které se nedrží dobře.Nelze se dotknout všeho, co drží pevně.Pro větší spolehlivost je třeba před obložením balkonu podšívkou provést nátěr stěn, podlahy a stropu antifungální kompozicí.To platí zejména, pokud bylo dříve otevřeno.Po zaschnutí složení začíná skutečná instalace:

 • Na stěny a strop je balena bedna.Obvykle je vyrobena z dřevěných bloků.Pokud je balkon nebo lodžie izolován, je krok instalace lamel v souladu se šířkou izolace.
 • Izolace je nainstalována a zajištěna.
 • Podlahové klády jsou namontovány.
 • Mezi ně je umístěno topení.
 • Na horní stranu se položí překližka odolná vůči vlhkosti o tloušťce nejméně 10–12 cm, která se v polích upevní samořeznými šrouby.
 • Stěnový panel je namontován na stěnách.
 • Montované stropní obložení.
 • Jsou instalovány podlahové a stropní lišty, rohy, svahy.

Podrobněji o některých fázích a materiálech.

Jak izolovat

Před vyložením balkonu šindelem je nutné položit topení.Je vhodný jakýkoli z tepelně izolačních materiálů dostupných na trhu:

 • Nejlevnější je polystyren (PSB).K dispozici ve formě desek.Má dobrou tepelnou vodivost (viz graf).Jeho hlavní nevýhoda: nemůže vydržet zátěž - váhá, ale pod podšívkou je tato nevýhoda nepodstatná.Druhý bod, který se mnohým nelíbí, je nepřirozený a může emitovat škodlivé látky.Nelze se hádat s nepřirozeností a druhé tvrzení je pravdivé jen částečně.Za normálních provozních podmínek je pěna chemicky neutrální a neškodná.Uvolňuje škodlivé látky pouze při spálení.Další negativní kvalita: má nízkou propustnost pro páry (neodstraňuje páry).Ale to je opačná strana oteplování.Příliš mnoho vlhkosti je dnes řízeno pomocí ventilačního systému.

  Je možné izolovat balkon pod podšívkou polystyrénovou pěnou

 • Minerální vlna.Jsou vyrobeny z roztavených hornin, strusky nebo laminátu.Tato izolace je tedy přirozená.Při výrobě se však jako pojivo používají fenolformaldehydové pryskyřice, což se nelíbí.Existují čedičové prošívané rohože, při jejichž výrobě se pojiva nepoužívají - lze je použít i v zařízeních pro péči o děti.Pozitivními vlastnostmi minerální vlny jsou dobré tepelně izolační vlastnosti, snadná obsluha (pouze u skelného vlákna).Nevýhodou tohoto materiálu je jeho hygroskopičnost, proto by měl být ze všech stran uzavřen před vlhkostí.Cenové rozpětí je průměrné.

  Minerální vlnamají dobré vlastnosti, ale bojí se vlhkosti

 • Extrudovaná (extrudovaná) polystyrenová pěna (EPS).Má velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a vysokou hustotu a je dobře odolný vůči mechanickému namáhání.Spolu s tepelnou izolací tlumí zvuky dobře.Z relativně levné izolace je nejúčinnější.Prodává se v deskách, má systém zámků, který eliminuje vytváření mezer, mezi nimiž studený vzduch proniká.Nejčastěji se doporučuje tento materiál.Pokud máte finanční příležitost, vložte ji pod obložení.Nedostatky - nevede páru a není levný.

  Extrudovaná polystyrenová pěna se vyznačuje zvýšenou hustotou a nízkou tepelnou vodivostí

 • Pěnová polyetylenová pěna.Jedná se o účinnou parotěsnou zábranu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do izolace.Při použití minerální vlny je nutné ji vyválcovat shora, přibit závorkami k přepravce, lepené spoje fóliovou páskou.Můžete použít pouze stavební fólii, ale je obtížnější s ní pracovat a vrstva polyethylenu je dalším tepelným izolátorem.Tento materiál lze použít pouze v jižních oblastech, ve zbytku území je to jen přídavek, který zlepšuje tepelnou izolaci.

  Fólie z polyethylenu se bije na izolaci, aby se snížily tepelné ztráty a zabránilo pronikání páry do izolace

 • Pro ty, kteří chtějí bydlení šetrné k životnímu prostředí, existuje přírodníizolace s vynikajícími vlastnostmi: pěnové sklo (pěnové sklo).Nehoří, neemituje nic, lehký, odolný, mrazuvzdorný (provozní teplota od -260 ° C do + 230 ° C).Tepelná vodivost pěnového skla - 0,04-0,08 W /(m · K).Řezá se pila, připevněná na pěnu.Nevýhodou je vysoká cena.Čínští výrobci mají pěnové sklo za rozumné ceny, ale kvalita je podprůměrná, je zde běloruské sklo - průměr z hlediska ceny a vlastností, nejlepší je evropský, ale je drahý.

  Pěnové sklo je přírodní tepelně izolační materiál s velmi dobrými vlastnostmi

 • Pěnové tvárnice se často používají k zahřívání balkonů.Pro normální účinnost by měla být jejich tloušťka asi 27 cm. Nikdo nebude mít takovou plochu z malé místnosti, takže na horní stranu pěnového betonu je položena vrstva jednoho z výše uvedených tepelně izolačních materiálů.

Porovnání tepelné vodivosti různých tepelně izolačních materiálů.V centimetrech je uvedena požadovaná tloušťka materiálu pro zajištění stejných tepelných ztrát

Kterýkoli z těchto topných těles může být použit na strop, podlahu nebo stěny.Pro podlahu existuje přirozená a levná varianta - expandovaná hlína, ale zdaleka není tak účinná jako výše uvedené materiály: průměrná tepelná vodivost je 0,1 W /(m · K) (dvakrát vyšší než u minerální vlny).

Jak správně zastrčit balkon s podšívkou

Opláštění balkonu se technologicky příliš neliší od výzdoby ostatních místností: nejprverám, pak je na něj připevněna obkladová deska.Přepravku je nutné vodorovně a svisle vyrovnat a správně nastavit první lištu na zeď nebo strop, protože instalace všech ostatních je z ní.Pak je druhý zbit na první desku, pak třetí a tak dále do rohu.Na další zdi se vše opakuje znovu.

Vyrábíme soustruh

Podšívka podšívky začíná vytvořením rámu - soustruh.Nejčastěji se vyrábí z baru.Průřez je vybrán v závislosti na tloušťce izolace (pokud existuje).Tyč by měla být dimenzována tak, aby nad povrchem izolace zůstala mezera 1,5 - 2 cm, která umožní udržovat normální vlhkost izolace a dřeva, které zabrání výskytu plísní a plísní.

Pokud je paprsek požadované velikosti příliš drahý, můžete ušetřit.Pod bednu berou tyč stejné tloušťky jako izolace (nebo trochu víc).Je namontován mezi vodítky a nahoře kolmo vyplňují protikus.Je vyrobena z prken o tloušťce 1,5 - 2 cm, které pak poskytují požadovanou vůli.Pouze v tomto případě se nemusíte zaměňovat se směrem upevnění obložení.

Příklad obložení balkónu pod obložením

Obložení obložení může být vertikální nebo horizontální.Lemy bedny pod ní jsou umístěny kolmo.Pokud bude povrch namontován svisle, pak by mělo být umístění pod ním vodorovně.

V přítomnosti protipřepravky se pravidla mění: primární přepravka je zaplněnataké (svisle) a protikus - vodorovně.U takového systému budou lišty namontovány svisle.

Čalounění šindele na balkóně se častěji provádí svisle.V souladu s tím může instalace lišt začít s lištou pod okenní jednotkou.Je nastavena vodorovně a kontroluje hladinu ve dvou rovinách.Pokud je zeď nerovná, na správných místech instalují dřevěné nebo překližkové obklady požadované tloušťky.Upevněte bednu hmoždinkami.

Lamely musí být vyplněny podél obvodu stěn a stropu, odchylující se od úhlu 30–40 mm.Také se ujistěte, že věci kolem obvodu okna a dveří.Poté se upevní mezilehlé tyče: jedna prkna od druhé by měla být ve vzdálenosti 40-50 cm. Na stěnách a stropu se ukáže, na který je obložení připevněno.

Podobná struktura se montuje na strop

Obkládací desky jsou řezány o něco kratší než požadovaná délka (0,5 - 1 cm).To je nutné pro kompenzaci změn rozměrů při vysoké teplotě a /nebo vlhkosti.

Pokyny pro montáž obložení

Připevněte je šrouby nebo hřebíky k latě.Pokud budete používat hřebíky, vezměte si malý klobouk - dokončovací, samořezné šrouby - na dřevo (lépe - lehké, ne černé).K dispozici je také možnost upevnění - závorky ze sešívačky konstrukce.Toto je nejrychlejší a nejspolehlivější způsob.Sešívačky si vezměte s dlouhou naostřenou nohou, udělá to další T-tvar.

První prkno je zasazeno do rohu, který je pro práci nejobtížnější.Položili jí bodec do rohuzkontrolujte správnost instalace na úrovni budovy.Hřebík do vrstvy (do předního povrchu), ustupující od okraje 1 - 2 cm. Aby nedošlo k rozbití dřeva, je pomocí tenkého vrtáku vytvořen otvor.Pak točí šroubem nebo kladivem hřebík.

Na opačné straně (je zde drážka) je obložení upevněno hřebíky, šrouby, konzolami.Jsou hnáni pod úhlem 45 ° do hrotu.Ukázalo se, že to je skrytá hora - uzavře se další deskou.

Upevnění obložení hřebíkem (samořezný šroub, držák) v drážce

Existuje další možnost - obložení obložení pomocí speciálních montážních desek - kleimerů.Pokud je bodec dostatečně dlouhý, drží se dobře, což lze nejčastěji vidět na obložení eura.Kleimery jsou nainstalovány do hrotu (jako by na něj byly kladeny).Na druhé straně mají montážní desku s otvory pro nehty.Do této desky je vrazeno jedno nebo dvě hřebíčky s malým kloboukem.

Upevnění pomocí kleimerů

První prkno je připevněno ke každé prkně bedny, všechny následující přes jednu v šachovnicovém vzoru (střídavě).Druhá deska je vložena do hrotu první.Pokud se uvolní, vyrazí se s malým kouskem dřeva připevněným k prkně.a kladivo.Zaklepat kladivem na připojený kousek dřeva.Taková složitost je nezbytná, aby nedošlo k poškození desky.Po zatlačení hrotu do drážky zkontrolují, zda se tyč stala svislou.Pokud je to nutné, opravte, pak porazte.Celá podšívka je tedy sestavena.Někdy je potřeba poslední lištařez na šířku.Je připevněn blíže k rohu, jako první, v obličeji.

Proces instalace bedny a dřevěné obložení je zobrazen na videu.

Celý proces zakrytí balkonu - od instalace vnějšího provedení po instalaci svahů a plošin, viz níže uvedené video.Pracovali pouze s PVC panely, ale dokončovací kroky jsou podobné.Jediným rozdílem je, že dřevěná podšívka nemá startovací proužky.Všechny vrchy a dna jsou pokryty soklovou lištou a rohy s rohy.

Jak zpracovat obložení

Při obložení balkónu obložením je nutné ošetřit antiseptiky nejen povrchovou úpravu, ale také všechna prkna.Nejoblíbenější ochranné impregnace a základní nátěry jsou uvedeny níže.Někteří z nich mohou okamžitě dát dřeva stín, ne malovat, ale zdůraznit texturu.

 • Senezh Aquadecor - tónování antiseptické.Pokud povlečete dřevo touto sloučeninou, okamžitě chrání před plísní, houbami, hmyzem a dává jeden ze 16 odstínů.Není nutné používat vrchní vrstvu.
 • Aquatex „Primer antiseptikum“ - vysoce kvalitní ochrana podšívky pro následné vrchní nátěry (například pro lak).
 • TIKKURILA VALTTI-POHJUSTE (primer TIKKURILA VALTI-POHJUSTE), antiseptikum na dřevo, chrání před biodefeatem, ale nechrání před ultrafialovým zářením.Proto se doporučuje rychlé barvení.
 • Impregnační zámek „U-409“.Vytváří tenký polymerní film na dřevě, kterým prochází pára, ale tento film zabraňuje pronikání nečistot do dřeva,zachování vzhledu povrchu.Kompozice obsahuje přísady, které chrání před plísní, plísní a hmyzem.

Na obalu každého výrobku je uveden návod k použití a použití.Popisuje pravidla aplikace a toku pro ochranu.Pouze dodržováním těchto pravidel si můžete být jisti, že podšívka a rám pod ní vydrží dlouho.

Pokud mluvíme o skvrnách, pak většina moderních sloučenin současně s barvou dřeva má ochranné vlastnosti.Například skvrna Aquatex (analogový Senezh Aquadecor).Má široký barevný gamut, obsahuje sotva odplavené antiseptikum, které chrání dřevo před poškozením houbami nebo hmyzem.

Zpracování vyzdívky na balkóně lze provést různými způsoby.Pro zdobení balkonu je nejvhodnější použít antiseptikum pro tónování.Jediné ošetření okamžitě chrání a dává barvu.Ale dávají pouze stín a póry nechávají otevřené.V těchto pórech se mohou hromadit nečistoty.A mytí odtud není snadný úkol.Potřebujete-li také ochranný film, který zabrání vniknutí nečistot, můžete obložení (tónované nebo ne) zakrýt lakem nebo impregnací odpuzující nečistoty, jako je U-409 Estate.Impregnace vytváří polymerový film na povrchu, který zakrývá póry, ale nedává lesk.

Na slunné straně se často vyskytují problémy: jak zakrýt obložení na balkóně, aby nezmizel.Nejvhodnější je světlé tónování, které mírně bělí dřevo.Světelná stěna se méně zahřívá aBlednutí pro ni není děsivé.Tento obklad obložení vypadá skvěle.

Pokud chcete mít lesklý povrch, můžete pro práci v interiéru použít jakýkoli lak.Pokud jde o typy a typy laků, podívejte se na video.Bude pro vás snazší pochopit, jaký lak pokrývá podšívku na balkóně.

Natírání obložení na balkóně běžnou barvou již dnes není relevantní.Proč utrácet peníze za dřevo a potom malovat přes jeho texturu?Pak můžete okamžitě vložit PVC.Vyberte tedy: tónování, lakování nebo obojí.