Jak nezmrznout přívod vody v zemi

Do-it-yourself zimní dodávky vody v venkovském domě lze provést dvěma způsoby:

 • pochovat tak, aby nezamrzla (pod hloubkou mrazu);
 • být položen mělký, ale s izolací a /nebo vytápěním.

Izolace vodovodního systému je činnost, která nevyžaduje tolik peněz, jako je vykopávání příkopů, kladení trubek, jejich balení, házení a zhutňování půdy, vše je čas a značné úsilí.Výsledkem je však přítomnost vody v domě v každém ročním období.

Položení potrubí pod hloubkou mrazu

Tuto metodu je vhodné použít, pokud v zimě zamrzne půda ne více než 170 cm. Ze studny nebo studnykopání příkopu, jehož spodní část je 10-20 cm pod touto hodnotou.Na dno se nalije písek (10-15 cm), trubky se pokládají do ochranného pouzdra (vlnitý rukáv) a poté se pokryjí zeminou.

Takže nemusíte ohřívat přívod vody na ulici v mrazu, je lepší to udělat předem

Je to nejjednodušší způsob, jak v zimě zajistit přívod vody v zemi, ale nejedná se o nejvícenejlepší, i když nejlevnější.Jeho hlavní nevýhoda spočívá v tom, že v případě potřeby bude nutné opravy kopat znovu a do plné hloubky.A protože je obtížné určit místo úniku při této metodě pokládky vody, bude zde spousta práce.

Provádět opravyco nejméně potrubí, spoje potrubí by měly být co nejméně.V ideálním případě by neměly být vůbec.Pokud je vzdálenost od zdroje vody k chalupě větší, proveďte pečlivá připojení, abyste dosáhli dokonalé těsnosti.Nejčastěji tečou klouby.

Výběr materiálu pro potrubí v tomto případě není snadný úkol.Na jedné straně pevná hmota přitlačuje nahoře, proto je zapotřebí silný materiál, a to je ocel.Ale ocel položená v zemi bude aktivně korodovat, zejména pokud je podzemní voda vysoká.Tento problém můžete vyřešit dobře nasátím a natřením na celý povrch potrubí.A je vhodné použít silnostěnné - vydrží déle.

Druhou možností jsou trubky z polymeru nebo z kovu a polymeru.Nejsou vystaveny korozi, ale musí být chráněny před tlakem - vloženy do ochranného vlnitého pouzdra.

I když byl příkop vykopán pod úrovní mrazu, je lepší izolovat potrubí

Další bod.Hloubka zamrznutí půdy v regionu je stanovena za posledních 10 let - jsou vypočteny její průměrné ukazatele.Ale za prvé, pravidelně se vyskytují velmi chladné a málo zasněžené zimy a půda zamrzne hlouběji.Za druhé, tato hodnota je průměrem regionu a nezohledňuje podmínky místa.Možná je to na vašem kousku, že tam může být více mrazu.To vše říká, že při pokládce potrubí je ještě lepší je izolovat, položit listy polystyrenu nebo expandovaného polystyrenu na horní část, jako na fotografii vpravo, nebo položit tepelnou izolaci, jako na levé straně.

Možná anoje zajímavé číst " Jak provést autowatering ".

Izolace potrubí

Díky dodávce vody do soukromého domu ze studny a studny může být potrubí položeno ve velmi malé hloubce - 40 - 50 cm - to stačí.Izolujte pouze potrubí v takovém mělkém příkopu.Pokud chcete dělat vše důkladně, položte dno a boky příkopu jakýmkoli stavebním materiálem - cihel nebo stavebních bloků.Z výše uvedeného je vše pokryto deskami.

Příklad potrubí položeného nad hloubku zmrazení v připravené příkopu.Izolace vodovodního potrubí se provádí pomocí speciálního ohřívače s vhodným vnitřním průměrem

Pokud si přejete, můžete vyplnit půdu a rostliny ročenky - v případě potřeby lze půdu snadno odstranit a zajistit volný přístup k potrubí.

Izolace pro vodovodní potrubí

Lze použít dva typy izolace:

 • speciální energeticky úsporné pláště vytvořené ve formě trubek, které se také nazývají "skořepina pro potrubí “;
 • válečkový materiál je běžná izolace ve formě válečků, která se používá pro stěny, střechy atd.

Tepelná izolace pro trubkovité trubky je vyrobena z těchto materiálů:

 • Expandovaný polystyren - několik granulí je spojeno dohromady.Ukázalo se, že jde o poměrně odolný a odolný materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi.
 • Extrudovaná polystyrenová pěna - buňky materiálu mají uzavřenou strukturu (malé kuličky).Dává materiáltaké vodoodpudivé vlastnosti a také vyšší tepelné izolační vlastnosti.Jedná se o jeden z nejlepších materiálů s vysokým stupněm izolace, ale jeho nevýhodou je vysoká cena.
 • Polyfoam - jedna z možností pro expandovaný polystyren - má dobré tepelné izolační vlastnosti, ale je pozoruhodný svou nízkou pevností.Proto potřebuje ochranu - nemůže vydržet tlak.Ale trochu to stojí.Pokud položíte potrubí do příkopu se zdmi z cihel nebo betonu, lze jej použít.

  Nikdo se neobtěžuje hrát bezpečně a používat dvě vrstvy izolace

 • Polyuretanová pěna - z hlediska vlastností a ceny jde o polystyrenovou pěnu a polystyren.Právě to se nejčastěji používá pro izolaci potrubí.
 • Pěnový polyethylen (jako je Energoflex) má dobré vlastnosti díky vysokému obsahu vzduchových bublin.
 • Skelná vlna je pásový materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a relativně nízkou cenou.Nevýhodou je, že jsou nutná zvláštní stylistická opatření: skelné vlákno je velmi špičaté a je nereálné odstraňovat mikroskopické částice z kůže.Potřebné jsou také respirátory a ochranné brýle - malé částice jsou těkavé a zdraví škodlivé.
 • Kamenná vlna.Vyrábí se z čediče nebo strusky.Čedičová vatová vlna má nejlepší vlastnosti, ale je drahá.Struska je levnější materiál, ale jeho vlastnosti jsou horší - je třeba vzít větší tloušťku, což často minimalizuje výhody materiálu.

Tepelná izolace trubekzásobování vodou v soukromém domě se provádí pomocí tepelné izolace

Minerální vlna - skelná vlna a minerální vlna - má jednu významnou nevýhodu: jsou hygroskopická.Absorpcí vody ztratí většinu svých tepelně izolačních vlastností.Po zaschnutí se obnoví pouze částečně.A další velmi nepříjemný okamžik, pokud vlhká minerální vlna zamrzne, změní se po zamrznutí na prach.Aby se tomu zabránilo, vyžadují tyto materiály pečlivou hydroizolaci.Pokud nemůžete zaručit nepřítomnost vlhkosti, je lepší použít jiný materiál.

Zde je napsáno, jak vytvořit vlastní kapkové zavlažovací systémy pro skleníky a kuchyňské zahrady vlastníma rukama. O výrobcích hotových souprav pro zavlažování kapkami je článek zde.

Vytápění

Při plánování zimního systému zásobování vodou je třeba mít na paměti, že oteplování pomáhá pouze snižovat tepelné ztráty, ale nemůže se zahřívat.A pokud se v určitém okamžiku ukážou mrazy silnější, potrubí stále zamrzne.Obzvláště problematické je v tomto smyslu část vývodu potrubí z podzemní kanalizace do domu, i když je vytápěna.Půda v blízkosti základny je však často chladná a právě v této oblasti se nejčastěji vyskytují problémy.

Pokud nechcete zamrznout přívod vody, proveďte ohřev potrubí.K tomu použijte topný kabel nebo topné desky, v závislosti na průměru potrubí a požadovaném topném výkonu.Kabely lze pokládat podél nebo spirálovitě.

Způsob montážetopný kabel k vodovodnímu potrubí (kabel by neměl ležet na zemi)

Topný kabel je dobrý pro každého, ale není neobvyklé, že několik dní vypneme elektřinu.Co se tedy stane s plynovodem?Voda zamrzne a může prasknout potrubí.A opravy uprostřed zimy nejsou nejpříjemnější.Proto kombinují několik metod - a položí na ně topný kabel a izolaci.Tato metoda je optimální z hlediska minimalizace nákladů: při tepelné izolaci spotřebovává topný kabel minimum elektřiny.

Jiný způsob připevnění topného kabelu.Chcete-li zmenšit účty za elektřinu, musíte ještě nainstalovat tepelně izolační skořepinu nahoře nebo zafixovat roletovou izolaci

Pokládku zimní vody v venkovském domě lze provést pomocí typu tepelné izolace, jako je například video (nebo můžete použít myšlenkua udělat něco podobného svými vlastními rukama).

Je zde popsán vývoj režimu pokládky vodovodního potrubí v venkovském domě.

Dodávka zimní vody v zemi: nové technologie izolace

Existuje zajímavá možnost, polymerní ohebné potrubí, izolované v továrně.Na vrcholu izolace je vrstva hydroizolace a podél trubky je kanál pro pokládku topného kabelu.Takové potrubí se nazývá nemrznoucí potrubí nebo izolované potrubí.Například i v severních oblastech je možné pomocí venkovního potrubí na povrchu pomocí potrubí IZOPROFLEX-ARCTIC provést zimní přívod vody v venkovském domě.

Izolované potrubí pro přívod zimní vodydomek

Provozní teplota - do -40 ° C, pracovní tlak - od 1,0 do 1,6 MPa, průměr tlakové trubky - od 25 mm do 110 mm.Můžete ležet v kanálu nebo na povrchu.Jsou flexibilní, dodávají se ve svitcích o požadované délce, což nám umožňuje minimalizovat počet kloubů.

Existuje další nový způsob, jak izolovat přívod zimní vody v zemi - kapalná tepelná izolace nebo tepelně izolační barva.Může být použit na již nainstalovaný přívod vody, což může být dobré řešení.