Jak zajistit nucené větrání, odsávání

I ve fázi navrhování domu musíte přemýšlet o čerstvém vzduchu v areálu.Kromě toho se může stát, že samovolně navržená ventilace nebude fungovat horší než profesionálně navržená.Možná, že řešení nebude tak elegantní - hlavní věc je, že je funkční.

Definice a závažnost problému

Ventilací se rozumí speciálně organizovaný pohyb vzdušných hmot.Je nezbytné vytvořit pohodlné a zdravé podmínky pro lidský život.Obecně je systém ve výpočtu velmi složitý.Jednoduše neexistují žádná standardní řešení, která by vyhovovala všem, nebo alespoň nějaké skupině uživatelů.Každý projekt je individuální.Roli hraje i uspořádání jednoho grilu, ventilátoru.Hodně záleží na poloze domu, co se týče větru a mnoha dalších detailů.DoVentilace do-it-yourself fungovala dobře, musíte ji vážně pochopit.

Větrání je organizovaná výměna vzduchových hmot, během nichž je odpadní vzduch nahrazován čerstvým

, abyste pochopili, jak je to závažné

Podle hygienických norem zpracovává jedna osoba ve stavu klidu „asi 30 kubických metrů vzduchu za hodinu“.Pokud se vzduch neobnoví, kyslík se stává stále méně, oxid uhličitý a další odpadní produkty - stále více.S poklesem množství kyslíku se zhoršuje zdraví.Dlouhodobý nedostatek kyslíku vyvolává vývoj nemocí.

Několik čísel fyziologů odrážejících hladinu oxidu uhličitého CO2 na stav osoby:

 • Vysoce kvalitní vzduch - až 800 ppm, vitalita, dokonalé zdraví.
 • Vzduch průměrné kvality - 800 - 1000 ppm.Polovina lidí pociťuje na horní hranici ospalost, letargii, sníženou koncentraci a zhoršení kvality a rychlosti zpracování informací.

  Hladina oxidu uhličitého ovlivňuje pohodu

 • Špatný vzduch - 1000 - 1400 ppm.Sluggishness, letargie, problémy se zpracováním informací, pocit "plnosti".
 • Nevhodný vzduch - ppm nad 1400. Neschopnost soustředit se, těžká ospalost, únava, problémy se spánkem, suché sliznice.

Fyziologové považují obsah oxidu uhličitého ve vzduchu při 1400 ppm - nejnižší bod pro relativně normální fungování člověka.Všechnyukazatele se spoustou oxidu uhličitého - to už je za hranicemi.

Ilustrativní příklad

Pro posouzení závažnosti situace bez větrání dáváme graf úrovní CO2.Střílí se jako experiment.Posoudit potřebnou ventilaci v moderním domě /bytě s plastovými okny a přijatými opatřeními pro tepelnou izolaci.

Experimentální podmínky.Ložnice 13 čtverců (37 kostek), jedna osoba a jeden středně velký pes.Dům má odsávací větrání, stoupačku v kuchyni a v kotelně.Kotelna má odsávací ventilátor, který běží půl noci a půl dne v časovači.Neexistuje žádný přívod vzduchu, čerstvý vzduch je přístupný okny, které mají funkci ventilace a mikro-ventilace.

Graf koncentrace oxidu uhličitého v ložnici se zavřeným oknem a zavřenými dveřmi

Informace pro vysvětlení grafu:

 • Bod 1Od 20 hodin - práce na počítači, dveře jsou pootevřené, okno je zavřené.
 • Bod 2. Okno bylo otevřeno, dveře byly pootevřené, všichni opustili místnost.
 • Mezi 1–2 se vrátili do místnosti, zavřeli okno a poté otevřeli.To vše lze sledovat kolísáním hladin CO2.
 • Bod 3. V 3-35 jsou dveře a okno zavřené, muž a pes spí.
 • Bod 4. 9–20 hodin, probudil se muž.Hladina CO2 je 2600 ppm, což je výrazně pod extrémní mírou.Okno bylo otevřeno, hladina oxidu uhličitého se vrátila k normálu za méně než hodinu (bod 5).

Jak je vidět z grafu, většina noci prochází s velmi vysokou koncentrací oxidu uhličitého.Může to být příčinou únavy, špatnépocit ráno.Obecně je vše jasné.Pokud si přejete, můžete podobný experiment provést sami.Vyžaduje se pouze meteorologická stanice se schopností měřit hladinu oxidu uhličitého (s pamětí).Při pohledu na výsledky experimentu je obtížné přeceňovat hodnotu ventilačního systému.Pojďme na to, jak to funguje.

Princip fungování větrání domu a bytu

Všechny ventilační systémy jsou rozděleny do dvou typů - s přirozeným pohybem vzduchu a nuceným.

Vzduch se vždy pohybuje z vyššího tlakového pásma do nižšího pásma.Tato vlastnost se používá také v přirozených ventilačních systémech.Zóna vysokého tlaku se obvykle nachází v bytě /domě.V případě větracích kanálů /otvorů by měl mít vzduch z areálu tendenci se dostat na ulici.Ale místo „odešel“ musí přijít nový, jinak se hnutí zastaví.Proto je pro normální provoz ventilačního systému nutný jak odtok odpadního vzduchu, tak i přívod čerstvého vzduchu.A stojí za to se o to postarat.Pouze tehdy bude ventilace - vytvářená /vyvíjená sama sebou nebo ne - fungovat efektivně.

Je třeba mít na paměti, že teplý, vyčerpaný vzduch stoupá nahoru

Mějte na paměti, že „dýchací“ stěny nemají žádný vztah k výměně vzduchu.V nejlepším případě pomáhají regulovat vlhkost.A jen.Rovněž konvenční klimatizace nepřidává kyslík.Podporuje pouze nastavené parametry existujícího vzduchu.Odstraňuje pouze přebytečnou vlhkost as výměnouvzduch není nijak spojen.Přívod vzduchu by měl být zajištěn stejně jako odtok pomocí oken (ne nejefektivnějším způsobem) nebo zvláštních zařízení.

Problémy s přítokem

Zde se zdá, co je jednodušší - udělat díru ve zdi - tady máte příliv kyslíku.Možná to někde je, ale ne v podmínkách našeho klimatu, kdy je po většinu roku teplota venku příjemná.Co se děje?Řada nepříjemných momentů:

 • I při velmi nízké teplotě způsobuje vzduch bez zahřívání akutní nepohodlí.Proto jsou topné články umístěny do přívodních potrubí nebo je použit regenerační systém.
 • Vzduch tím nese prach, výfukové plyny.Proto potřebujeme čisticí systém - filtry.
 • Jen díra ve zdi je zdrojem vnějšího hluku.Ve městech může hluk rušit život.Proto je stále nutné snižování hluku.

  Jednou z možností uspořádání čerstvého vzduchu je ventil ve zdi

 • Podmínky vzduchu „přes palubu“ se neustále mění, a proto je žádoucí regulovat vlhkost - s odvodněním /zvlhčováním.v závislosti na potřebě.Tato položka není nutností, ale jak vytvořit samostatný systém pro udržení úrovně vlhkosti.
 • Při vstupu studeného vzduchu dochází ke kondenzaci na stěnách přívodního potrubí.Pokud nebudou přijata žádná opatření, je absorbován do stěn, zamrzá /tání - v závislosti na počasí, čímž tyto stěny zničí.Proto jsou napájecí zařízení izolována.

Jak vidíte, stává se „jednoduchý“ otvor ve zdivelmi obtížné zařízení.Navíc jen málo z tohoto seznamu lze zanedbat.Existence bude příliš nepříjemná.

Odtahová ventilace

Odtahová ventilace v obytném domě je velká trubka, která prochází všemi patry a jde na střechu.Všechny apartmány jsou k němu připojeny „ve stoupačce“.Za normálních podmínek se v důsledku tlakového rozdílu v bytě a na střeše vytvoří „tah“, který nasává vzduch z místností (funguje také v přítomnosti přítoku).

Takto lze uspořádat odsávací větrání v domě nebo bytě.Je nutné vzít v úvahu pouze to, že „tahový“ kanál musí být celý požadovaný objem vzduchu

V bytových domech jsou stoupačky obvykle umístěny v kuchyni nebo v koupelně.Prostřednictvím těchto digestoří jsou větrány všechny ostatní místnosti.Pro normální výměnu vzduchu ve dveřích koupelny a v kuchyni je nutné zajistit větrací štěrbiny (pod dveřmi nebo zahloubit do zdi) nebo nainstalovat mřížky.

V soukromém domě je vše organizováno přibližně stejným způsobem: v kuchyni nebo koupelně je nainstalován hlavní větrací kanál, který je zobrazen na střeše.Dokončení v podkroví za to nestojí.I když je půda studená a větraná.S rozdílem teploty a vysoké vlhkosti odváděného vzduchu vzniká velké množství kondenzátu.I při dobrém větrání v podkroví nemá čas se dostat ven, strop „zvlhne“, stěny zvlhnou.Celkově vzato je to špatný nápad.

Materiál pro vzduchovody

Pár slov o materiálu, ze kterého je výfukový plyn vyrobenvětrací potrubí v soukromém domě.Nejčastěji se galvanizované trubky navíc používají kruhového průřezu.Jejich odolnost proti proudění vzduchu je minimální.Druhou nejoblíbenější jsou plastové potrubí.S nimi je více problémů - hromadí se staticky, což přispívá k hromadění prachu, méně odolné vůči ohni.Plusy zahrnují jednodušší instalaci, přítomnost hotových tvarových prvků, pomocí kterých lze snadno vytvořit jakýkoli systém.V případě těchto materiálů je volba na vás - ať se vám bude líbit, pak ji použijte.

Plastové kanály mohou být kulaté nebo pravoúhlé

Co by se nemělo dělat, je vytlačit odpadní potrubí z cihel.Za prvé, je to drahé (potřebujete pro to také základy), a za druhé, je to nejproblematičtější v provozu, protože má nerovné stěny, což přispívá k hromadění prachu.Kondenzace se hromadí v cihlových zdech, které nejsou pokryty kovovým pouzdrem, což způsobuje, že se cihla rychle zhroutí.Obecně platí, že cihlové výfukové potrubí - v minulém století.

Možnosti

Co by mohlo být ve výfukovém systému potřeba, jsou zpětné ventily."Zabraňují pohybu vzduchu v opačném směru, ke kterému dochází při převrácení trakce."Když se tlak v bytě /domě sníží než na ulici.Zpětné ventily také zabraňují šíření pachů z kuchyně /toalety do dalších místností spojených s kanálem.

Zpětné ventily - jednoduché zařízení.

Obecně aObecně je zařízení výfukového systému jednodušší.Ale pouze za podmínky správného výpočtu průřezu vzduchotechnického potrubí, správné trasy a správné instalace.

Přirozené nebo nucené

Existují dva typy větrání - přirozené a nucené.Který je lepší?Rozhodně těžké říci.Každý se rozhodne sám za sebe, přičemž vezme v úvahu všechny výhody a nevýhody obou typů.

Přirozené větrání v domě funguje kvůli rozdílu tlaku v místnosti a na ulici (kvůli existenci stejného „přirozeného tahu“).Mezi jeho výhody patří tichá tichost, nezávislost na elektřině.Nevýhody - nízká produktivita, díky které jsou zapotřebí velké trubky, neschopnost řídit /regulovat intenzitu práce v závislosti na stavu prostředí.V létě přirozená ventilace často nefunguje a někdy funguje opačným směrem.To je, když horký vzduch „vtahuje“ do místnosti přes výfukové potrubí.

Nucené větrání v soukromém domě - jsou instalovány ventilátory příslušného typu.

Při nuceném větrání poskytují ventilátory pohyb vzduchu.Může být nastavitelný, funguje za každého počasí, ale pouze v závislosti na dostupnosti elektřiny a účinných ventilátorů.A to je mínus.Dokonce i dva.První je volatilita, druhá je hluk, který fanoušci během provozu vydávají.Proto v systémech nuceného větrání mnoho upřednostňuje použití plastových potrubí.Je to proto, že jsou „tiché“.

Větrací schémata pro soukromý dům a byt

Nejjednodušší varianta se provádí v malých domech a bytech.Otvory pro přívod vzduchu jsou umístěny v obývacích pokojích, digestoří - v kuchyni a koupelně.Vzduch vstupující do místnosti skrz trhliny pod dveřmi proniká do kuchyně a koupelny, kde je vypouštěn.Takové schéma pracuje s oblastí ne více než 100 čtverců.

Je-li ventilace samostatnými zařízeními v každé místnosti, je odsávací ventilátor v kuchyni nebo v koupelně

V domech s celkovou plochou více než sto padesáti čtverců, které organizují dva samostatné systémy -dodávka a výfuk.Každá z nich má svůj vlastní potrubní systém.S takovým zařízením jsou v každé místnosti výfukové a přívodní otvory v každé místnosti.V tomto případě je v každé místnosti možné upravit intenzitu přítoku a odtoku vzduchu - atmosféru můžete přizpůsobit požadavkům svých obyvatel.

S centralizovaným přívodem a odsáváním může být uspořádáno vytápění nebo klimatizace

S centralizovaným větracím systémem je snazší připravit vzduch odebraný z ulice - lze vytvořit jednotný čisticí systém,zahřívání.Připravený vzduch lze již rozdělit uvnitř.V tomto případě má každá místnost dva větrací otvory - jeden vstup, jeden - výfuk.Jsou umístěny v opačných úhlech, uzavřené mřížkami nebo difuzory.

V soukromém domě lze zajistit přívod a odvod vzduchutedy: dodávka je decentralizovaná, výfuk centralizovaný

I při velké ploše domu může být systém přiváděného vzduchu decentralizován, jako v prvním schématu.Se správným výběrem zařízení bude fungovat neméně efektivně.Otázkou je, co bude nákladově efektivnější, protože bude nutné vyřešit problém přípravy vzduchu pro každý přívodní kanál.A vybavení je docela drahé.

Do-it-yourself ventilace: akční plán

Aby bylo možné samostatně navrhnout ventilační systém, budete muset provést řadu akcí.Je to jednodušší, pokud je sekvence známa.

Přípravné práce

Shromažďování informací a základní výpočty - zde začíná nezávislé vytváření projektu ventilace.

 • Vypočítejte směnný kurz v celém domě /bytě.Záleží na objemu prostor (potřebujete pro výpočet krychlové kapacity každé místnosti ), jejich účelu, počtu obyvatel.Podle hygienických norem by měl být vzduch vyměňován jednou za hodinu v obytných prostorech a nejméně třikrát za hodinu v technických (kuchyň /koupelna /WC).Normy pro kotelny jsou vlastní a musí být zohledněny (v závislosti na druhu vytápění).Sčítáním všech čísel získáme požadovaný výkon systému, který je považován za průřez výfukového potrubí, je vybrán výkon ventilačního zařízení.

  Nejprve musíte nakreslit, jak se bude vzduch pohybovat - od přítoku k výfuku

 • Nakreslete diagram pohybu vzduchuproudy.V tomto případě musíte okamžitě zjistit polohu přívodního a výfukového kanálu.
 • Nakreslete schéma potrubí.Doposud, bez rozměrů a detailů, jen dodržovat pravidla a snažit se zapadnout do systému, aniž by příliš komplikoval design.Všechno je zde komplikované, protože je možné skrýt vzduchovody pouze za zavěšeným nebo zavěšeným stropem.Jinak budou otevřené.

Připraveny jsou předběžné údaje.Po nějakou dobu zvažte, kde a která zařízení by měla být umístěna.

Výpočet parametrů a podrobností

Jakmile byly všechny otázky týkající se systému vyřešeny, zaujalo konečnou podobu, přistoupíme k podrobnostem.Nejprve jsou provedeny také výpočty, pak musíte hledat komponenty systému, rozhodnout se, která společnost zařízení použije a sníží rozpočet.

 • Vypočítejte si průřez vzduchovodů na základě frekvence výměny, objemu místnosti a rychlosti „tichého“ pohybu vzduchu.Jinak nebude možné žít.
 • Zadejte rozměry do diagramu (lze překreslit).
 • Proveďte vrták.To znamená vytvořit seznam nezbytných prvků systémů s uvedením typu a oddílu.

  Podrobný popis - podrobný seznam všech požadovaných součástí s rozměry, výkonem, rychlostí

 • Vypočítejte odpor každé části systému, vyberte ventilátory (podle provozního bodu v charakteristice, s ohledem nazískaný odpor systému).Vezměte v úvahu hladinu hluku z ventilátoru a přijměte opatření k jeho snížení (zvolte model s nízkou hlučností).
 • Vypočítejte náklady na systémové komponenty.Zkuste přinést „hotovost“ s touhami.Zde musíte několikrát změnit komponenty, přecházet od toho, co chcete, k tomu, co je skutečné.
 • Konečný projekt nakreslíme s úplnými podrobnostmi.Musíme si také pamatovat na uzly ventilačních potrubí skrz stěny /strop /střechu, spotřební materiál a izolační materiály, ventilační mřížky a difuzory, spojovací prvky a všechny ostatní „malé věci“, které vylévají slušné množství.

Instalace a konfigurace

„Zůstat“ najít, koupit, připojit.Bylo napsáno málo, ale implementaci této položky bude vyžadovat hodně úsilí, času a nervů.Teprve poté můžeme říci, že DIY ventilace je zcela připravená.

Ale to není vše.Je třeba zahájit, seřídit vlastní ventilaci.To také není nejjednodušší proces - dosáhnout koordinovaného fungování systému jako celku.Poté musí být během provozu často provedena rekonfigurace.Při změně ročního období, změně počtu obyvatel, měnících se povětrnostních podmínek.Obecně je úprava ventilačního systému další odpovědností vlastníka domu.

Ventily /rekuperátory přiváděného vzduchu opouštějí takové otvory na fasádě

Mimochodem, doporučujeme vám o tom přemýšlet.Ventilace do-it-yourself (což znamená instalaci) bude stát méně, ale vyžaduje více znalostí a času.Znalosti lze získat, a pokud bude nedostatek času, budete muset hledat a najmout výkonné umělce, a pak vzít jejich práci.

Jiná rozhodnutí

Trh nestojí aDnes jsou nabízena nová řešení.Například existují rekuperační systémy, které okamžitě skrz jeden otvor ve zdi odvádějí vzduch a přivádějí čerstvý vzduch.Toto je ideální řešení, pokud je o ventilaci postaráno po opravě nebo pokud je nutné problém vyřešit pouze v některých místnostech.Hlavní věc je, že tyto pokoje mají alespoň jednu zeď směřující do ulice.

Existuje zařízení, které odvádí odpadní vzduch jedním otvorem a nasává čerstvý vzduch.Navíc jej také zahřívá /chladí

Tento způsob organizace větrání v domě nebo bytě má pouze jednu nevýhodu - cena takového vybavení.Cena jednoho takového zařízení je více než 400 USD.