Jak zajistit přívod vody v zemi: zvolte potrubí, schéma, způsob instalace

Požadavky na přívod vody na chalupě nejsou nižší než v městských bytech, ale vyšší: je nutné zajistit přívod nejen kohoutků a domácích spotřebičů, ale také pro zavlažování.Výkon čerpadla by proto měl být vysoký a debet ze studny nebo studny by měl být dobrý a stabilní.Je třeba vyřešit ještě jeden problém: ve venkovských oblastech je elektřina často přerušena, proto je vhodné pro její „výrobu“ mít k dispozici vodu nebo záložní metodu.Pro majitele studní je vše jednoduché: můžete získat kbelík pro naléhavé potřeby, ale jednoduše jej nelze získat ze studny.Musíme přijít se schématy zálohování.

Organizace systému zásobování vodou v venkovském domě

Zásobování vodou v venkovském domě lze zajistit pouze pomocí čerpadla, ale může být dodáváno dvěma způsoby: ze zásobní nádrže nebo z hydraulického akumulátoru.

Při použití schématu s akumulační nádrží máte dodávku vody rovnou objemu nádrže, ale tlak v systému není vysoký.Je tvořena výškovým rozdílem: nádrž je instalována ve výšce - v podkroví dachy nebo na střeše přístavby.Hlavní podmínkou je, že jeho spodní část by měla být nad jakýmkoli bodem kreslení.Pak bude v kohoutcích voda.

Druhý způsob je s hydraulickým akumulátorempohodlnější, protože v systému se vytváří a automaticky udržuje tlak.Pokud je akumulátor doplněn čerpadlem a automatickým zařízením (tlakový spínač), nazývá se celá sestava čerpací stanicí.Trik spočívá v akumulátoru.Jedná se o válcový kontejner, rozdělený na dvě části elastickou membránou.Plyn byl čerpán do jedné části za mírného tlaku, voda byla dodávána do druhé pomocí čerpadla.Jak to přijde, voda stlačí plyn více a více, kvůli kterému tlak je vytvořen v systému (asi 2 Atm).

Organizace zásobování vodou v zemi ze studny s hydraulickým akumulátorem

Když se vodovodní kohoutek otevře (domácí spotřebiče se zapnou nebo se začne zalévat), je voda dodávána z hydraulického akumulátoru.Postupně snižuje tlak.Jeho hodnota je řízena speciálními relé.Jakmile je dosaženo spodního prahu, čerpadlo se zapne a obnoví nastavenou hodnotu.Nejvyšší prahová hodnota je řízena druhým čidlem, které se čerpadlo vypne.

Obdobný systém zásobování vodou v zemi lze implementovat jak v zimě, tak v létě.Rozdíl je v tom, kde instalovat zařízení a jak hluboce kopat potrubí.

Které potrubí si vybrat pro dodávku vody v venkovském domě

Před deseti a půl lety nebyly žádné otázky: neexistovaly alternativy k ocelovým trubkám.V dnešní době se kov téměř nepoužívá pro venkovské vodovodní potrubí: drahé, pro instalaci je třeba svařování a moderní trubky rychle rezaví.Existuje mnohem praktičtější alternativa - plastové trubky.Jsoupro venkovský vodovodní systém - nejlepší řešení: prostě nehrdzaví, někteří se nebojí ani mrazu.Ale plast je jiný, stejně jako výrobky z něj.

HDPE trubky

Trubky HDPE - nízkotlaký polyethylen - se nejčastěji používají k zásobování vodou v zemi.Jsou atraktivní tím, že je lze sestavit bez jakýchkoli dalších zařízení.Armatury pro montáž přívodu vody PND jsou opatřeny závity a jednoduše ručně zkrouceny.

HDPE trubky pro vodní potrubí se vyrábějí ve svitcích nebo v sekcích (v závislosti na průměru)

Proč jsou HDPE trubky tak dobré, že téměř nahradily kovové?Kromě pohodlné instalace existuje řada výhod:

 • Podle provozních pravidel je životnost 50 let.Toto číslo ještě nebylo ověřeno, ale je působivé.
 • Nerezají, nehrdzaví a jsou odolné vůči chemickým látkám.
 • Lze provozovat při teplotách do -60 ° C.
 • Když v nich voda zamrzne, nepraskají - natáhnou se a poté po rozmrazení vezmou své předchozí velikosti.
 • Jejich vnitřní povrch je ideálně hladký.U vodovodního systému je to důležité ze dvou důvodů: menší ztráty tlaku během přepravy a usazeniny se na stěnách nehromadí, jednoduše jsou odfouknuty proudem.
 • ​​
 • S jejich pomocí je velmi snadné provést dodávku vody v zemi vlastními rukama, stejně jako pozdější změny.
 • Potrubí HDPE lze použít k instalaci potrubí pro letní a zimní vodu.
 • Pohodlné způsoby montáže: svařováním nebo lisováním (závitem).

Existují však určité nevýhodyjich je málo:

 • netolerují teplo dobře (s výjimkou trubek vyrobených ze zesítěného polyethylenu), protože se používají pouze pro přepravu studených médií;
 • mají ve srovnání s kovem nižší pevnost - nemůžete po nich chodit.

HDPE trubky mohou být svařovány speciálním zařízením nebo mohou být spojeny pomocí kompresních tvarovek.U potrubí venkovních vodovodních trubek, rozbočovačů a adaptérů se připojují závitové spoje.Přestože se takové připojení jeví jako nespolehlivé, vydrží mnohem více než 2 až 4 Atm, které můžete vytvořit na maximum.Výsledky zkoušek na závitových armaturách naleznete ve videu.Zároveň ověřte jejich konstrukční a instalační princip.

Pro přívod vody se používají trubky HDPE s modrými čarami.Jsou určeny pro studenou vodu.Jsou-li čáry žluté - nemohou být použity pro přívod vody - jsou určeny pro plyn.Obsahují speciální přísady, které činí vodu nevhodnou.

Pracovní tlak je několik stupňů:

 • L - plíce, vydrží až 2,5 atm;
 • SL - střední světlo - do 4 atm;
 • С - střední - do 8 atm;
 • T - těžký od 10 let.

Pro instalaci venkovního (pouličního) vodovodu v zemi se používají trubky HDPE třídy C a SL, o průměrech 32 mm, 40 mm a 50 mm.Při výběru musíte ještě určit hustotu.

Existují tři další typy polyethylenu: PE 63, 80, 100. Tato čísla ukazují hustotu.Čím je materiál hustší, tím silnější je produkt, ale také vyššícena.Například jeden běžný metr trubky PE 80 o průměru 32 mm stojí od 4 $ (a více, v závislosti na tloušťce stěny).Stejný průměr, ale od PE 100 již od 7 $ na lineární metr.

Je při instalaci přiváděného vody na šachtu potřeba vysoká hustota?Pravděpodobně ano.Díky vyšší hustotě jsou stěny potrubí tenčí, což snižuje jejich hmotnost.Pokud je voda v zemi odebrána ze studny nebo studny, může být důležitým faktorem hmotnost - bude méně problémů s upevněním potrubí dolů.

PVC trubky

Pro zásobování vodou v chatě se používají také PVC trubky - polyvinylchlorid.Jsou levnější než HDPE, jsou spojeny svařováním za studena - lepidlem.Šev se ukazuje jako spolehlivý - toleruje tlak až do 12-16 atm, životnost je uvedena stejně: 50 let.

Trubky z PVC mají nízkou cenu, nelze je však poškrábat

Vlastnosti jsou o něco horší než vlastnosti nízkotlakého polyethylenu:

 • Rozsah teplot použití je od -15 ° C do + 45 ° C.
 • Nemá rád zmrazení - pružnost klesá, materiál je křehčí.
 • Průměrná citlivost na ultrafialové záření.

Zbývající výhody plastových trubek jsou zcela spojeny s PVC:

 • Snadná instalace, možnost ohýbání.
 • Hladkost vnitřního povrchu.
 • Odolnost proti oxidaci (nerezavějící) a chemickým látkám.
 • Malé.

Nevýhody venkovního plastového systému pro dodávku vody z PVC jsou následující:

 • Horní teplotní limit je + 45 ° C, krátkodobě až do +65 ° C.
 • Je obtížné disponovat,protože při rozkladu uvolňuje těkavé chloridy, které jsou škodlivé pro zdraví a životní prostředí.
 • Když se na povrchu trubky objeví škrábance, její pevnost se výrazně snižuje.Potrubí z PVC pro otevřenou instalaci vodovodních potrubí v zemi je proto nežádoucí.U podzemní instalace je povinná ochranná skořepina nebo položení do kanalizace.

Protože škrábance a praskliny značně snižují spolehlivost, závitové spoje nejsou možné.Při dokování kovovými trubkami nebo vstupy do zařízení je to velký problém.A pokud je vedení potrubí kolem místa jednoduché, pak vážení je vázání zařízení.Tato nevýhoda omezuje použití tohoto materiálu pro vnější přívod vody, protože PVC se často používá pro vnitřní rozvody, kde je riziko poškrábání minimální.Více houštin se používá pro pokládku kanalizací.

Podívejte se, jak připojit potrubí z PVC.Spojení je opravdu spolehlivé.Tento závěr je založen na osobní zkušenosti: v bytě byl shromážděn hřeben studené vody.Stál jsem asi 10 let bez jakýchkoli problémů, dokud jsem nemusel znovu provést celé zapojení kvůli přestavbě.

Polypropylen (PPR)

Dalším materiálem, který můžete použít při instalaci vodovodních potrubí v zemi vlastníma rukama, jsou polypropylenové trubky.Patří také do kategorie plastů.K dispozici je studená (s modrými pruhy) a horká voda, stejně jako topení (s červenými pruhy).Jsou spojeny pájením a spojkami - existují speciální páječky, skteré zahřívají plast na dvě části a poté je spojí.Po několika minutách bude spojení bezproblémové.Není dokonce nutné kupovat páječku (stojí to asi 2-5 tisíc rublů) - pronajímá se ve stejných obchodech, kde se prodávají trubky a tvarovky pro polypropylenové vodní potrubí.

Nevýhodou polypropylenových trubek je v zásadě jedno - drahé kování.Například běžný metr potrubí pro přívod studené vody o průměru 32 mm (tloušťka stěny 3 mm) stojí asi 2 $, spojka pro spojení dvou kusů stejného průměru je 1,2 $.Protože trubka PPR se neohýbá, je vše sestaveno pomocí spojek, úhlů atd.V důsledku toho nebude dodávka vody příliš levná, ale spolehlivá.Ve skutečnosti se z tohoto materiálu shromažďují nejen vodovodní potrubí pro domácnost, ale také průmyslové trasy.

Polypropylenové trubky pro přívod vody do země jsou dobrou a spolehlivou možností.

O systémech zavlažování kapek a jak je vyrobit si můžete přečíst v tomto článku.článek.

Jak sestavit vodovodní systém

Při montáži vodovodního systému na chalupě je třeba se rozhodnout, které části lokality je třeba nainstalovat.Skutečnost, že do domu by měla být přiváděna voda, je evidentní.Kromě distribuce vody kolem domu je však třeba zavlažovat potrubí na klíčová místa v místě a na ně napojit kohoutky.V případě potřeby k nim připojte hadici a přesuňte ji z místa na místo nebo nainstalujte postřikovač do blízkých postelí.

Jak odvádět vodu do domu, přečtěte si zde a jak by měloChcete-li provést zapojení vodovodu na chatě, udělejte to sami.Nejvhodnější je nakreslit plán na stupnici.Pokud již máte postele, můžete snadno určit, kam se má voda dodat.Je lepší vytvořit několik bodů kreslení: dlouhé hadice jsou nepohodlné a obtížně se přenášejí a mají schopnost připojit několik současně, můžete zalévat rychleji.

Jeřáb v systému by měl stát na výstupu z domu a před prvním větvením

Při sestavování schématu nezapomeňte na potřebu instalace jeřábů na kufr:v domě a poté na místě před první větev.Je vhodné instalovat jeřáby dále na dálnici: v případě problémů bude možné nouzový úsek odpojit.

I když bude vybaven přívod letní vody, budete muset vypustit vodu z potrubí tak, aby ji při zamrznutí nezlomila.K tomu potřebujete vypouštěcí kohout v nejnižším bodě.Potom bude možné uzavřít kohoutek v domě a vypustit veškerou vodu, čímž se v zimě ochrání přívod vody před poškozením.To nemusí být provedeno, pokud jsou venkovské vodovodní potrubí namontovány z polyethylenových trubek (HDPE).

Po nakreslení obvodu zvažte záběry trubek, nakreslete a zvažte, jaké armatury jsou zapotřebí - podložky, úhly, jeřáby, spojky, adaptéry atd.

Abyste mohli správně spočítat materiál a správně rozdělit vodu v venkovském domě, nejprve nakreslete plán, ve kterém můžete spočítat záběry a počet kování

Pak je třebarozhodnout o způsobu použití.Existují dvě možnosti: letní a zimní zásobování vodou.Liší se hloubkou, do které kopají trubky.Pokud je vaše letní chata za každého počasí, musíte v chalupě položit izolovaný přívod vody nebo ji pochovat pod hloubkou mrazu.Pro zapojení zavlažovacích trubek v zemi je racionálnější použít letní verzi přívodu vody.Zimní zimu budete potřebovat, pouze pokud budete mít skleník.Poté bude muset být část dodávky vody do skleníku vybavena vážným způsobem: vykopejte dobrý příkop a položte izolované potrubí.

Letní zásobování vodou u chaty

Podle toho, jaké trubky použijete, můžete je nechat nahoře nebo je můžete položit do mělkých příkopů.Instalace podzemního vodovodního systému v zemi zabere více času, ale je spolehlivější.

Potrubí pro kutilství pro zavlažování na chalupě je rychlé, ale potrubí ležící na povrchu se může poškodit

Po rozhodnutí, zda potřebujete zákopy nebo ne, a kopat je, pokud jste si vybrali podzemní variantu, trubky se napnou a rozloží na místě.Opět se tedy kontroluje správnost výpočtů.Poté sestavte systém.Poslední fáze - testování - zapněte čerpadlo a zkontrolujte kvalitu spojů.

Před zahájením instalace vodovodního systému v chatě jsou potrubí umístěna na správných místech

Zásobování zimní vodou se liší od zásobování letní vodou tím, že oblasti, které budou použity v chladném počasíroky by mělyzaručena ochrana před zamrznutím.Mohou být položeny do zákopů pod hloubkou mrazu a /nebo izolovány a /nebo vytápěny topnými kabely.

O organizaci autowatering je možné si přečíst zde.

Autonomní zásobování vodou ve venkovském domě

Protože venkov často zhasíná světla a jakékoli čerpadlo může fungovat pouze v případě elektřiny, bylo by dobré mít rezervní zdroj.voda v případě vypnutí.Může se jednat o tank instalovaný v podkroví nebo v samostatné oblasti.Voda do ní může být čerpána ponorným čerpadlem ze studny, studny nebo řeky.A čerpací stanice z této nádrže „vytáhne“ vodu.

Samostatný systém zásobování vodou z nádrže.Přibližné schéma s rezervou dodávky vody v nádrži

Zásobování vodou v chatě z nádrže je vhodné v tom, že může také shromažďovat dešťovou vodu, ale potřebujete dobrý filtrační systém : nejprve hrubýčištění, pak několik jemných kousků.Ujistěte se, že na vstup sacího potrubí z čerpací stanice umístíte filtr a zpětný ventil.Filtr - pro pojištění - zařízení je náročné na kvalitu vody a ventil, takže když je čerpadlo vypnuté, voda se nevypouští zpět.

Přítomnost nádrže v systému zásobování vodou zahrady je pro rostliny dobrá: v létě, pokud je instalován venku, voda se ohřeje.Je však známo, že rostliny napojené teplou vodou rostou aktivněji a přinášejí ovoce lépe.

Pokud si přejete, můžete uspořádat zavlažování kapkami - sbírat potrubí z potrubí,zasuňte podložky na správných místech, ke kterým se připojují kapkové zavlažovací hadice.

Systém zavlažování kapkami lze uspořádat, i když provedete klempířské práce na chalupě vlastníma rukama

Takto to vypadá jako skica.Zvedněte nádrž do výšky alespoň 1 metr.Čerpejte do ní vodu ze studny, studny, řeky.Jeho hladina je řízena plovákovým mechanismem (jako jsou ty, které jsou v vypouštěcích nádržích).Ze dna nádrže je vedení v postelích.Nejprve přichází pevná vodovodní potrubí a kapka vychází z odpaliště - s otvory.

Jak provést klempířství v venkovském domě pro zavlažování z hlavně