Jak zajistit větrání a osvětlení v šatně

Aby se věci udržovaly v šatně za normálních podmínek, aby nedošlo k problémům s pachy, potřebuje vlhkost dobré větrání.Bez ní je nepravděpodobné.Větrání šatny není nejobtížnějším systémem, ale musíte také vědět, jak jej vybavit.

Proč je zapotřebí ventilace a její typy

V skladovacích prostorechvěci a boty musí mít dobrou výměnu vzduchu.Na věcech a botách jsou zachovány částice kůže, zůstávají kožní sekrety, hromadí se prach.To vše je vynikající prostředí pro rozvoj mikroorganismů.Proto je dobré větrání v šatně předpokladem pro udržení normálního stavu věcí a nepřítomnosti zatuchlé vůně.

V šatnách, stejně jako v jakékoli jiné místnosti, může být větrání přirozené a nucené.Přirozená ventilace funguje fyzickými procesy - studený vzduch vstupuje zespodu, zahřívá se a stoupá.Pokud tedy provedete přívodní otvor ve spodní části a výfuk nahoře, vzduch se bude pohybovat určitou rychlostí.

Princip větrání domu nebo bytu.Větrání skříně je součástí tohoto systému

Pokud lidé procházejí poblíž šatnyvětrací kanály, má smysl rozvětvit se do výfuků.Tím se vyřeší mnoho problémů.

Přirozená ventilace šatny však zdaleka není schopna zajistit dostatečnou rychlost výměny vzduchu.Aby to zvýšili, dali fanouškům.Mohou být instalovány do přívodních i výfukových otvorů.Nejčastěji je nastavena nucená extrakce a proud vzduchu se přirozeně vyskytuje skrze větrací štěrbiny nebo otvory.To vám umožní utratit ne příliš mnoho peněz, ale zajistit normální atmosféru v místnosti.

Jak zajistit větrání v šatně bez oken

Většinou jsou šatny uspořádány v malých místnostech bez oken.V tomto případě není nutné spoléhat se na proudění vzduchu skrz trhliny.Je nutné udělat díry.Přítok může být zajištěn:

  • mezerou mezi spodním okrajem dveří a podlahou;
  • zvláštní provedení dveří do šaten (se štěrbinami nebo vloženými ventilačními mřížkami);
  • otvory ve stěnách, které jsou umístěny ve výšce ne více než 20–30 cm od podlahy (spodní, přímo nad soklové desky);
  • technologické mezery, které zůstaly při stavbě příček;
  • v soukromých domech - průchodem v podlaze (ze spodního patra nebo ze suterénu, je-li normální vlhkost).

    Existují mřížky s možností nastavení

Rozměry přívodních otvorů závisí na objemu místnosti a rychlosti pohybu vzduchových hmot.Podle norem ve skříních pro ukládání věcí je nutné zajistit jednorázovou výměnuvzduch.Pokud má například vaše šatna rozměry 1,5 * 2,0 * 2,8 (šířka, délka, výška), pak její objem (nalezený vynásobením všech čísel) je 8,4 metrů krychlových.Za hodinu, pro udržení normální atmosféry, je nutné "pumpovat" 8,4 kubických metrů vzduchu.Větrání šatny tak zabrání vzniku cizích pachů.

Pokud větrání v bytě funguje normálně, stačí pro tyto účely vytvořit přívodní otvor o velikosti 100 x 100 mm.Řez - kulatý, čtvercový, obdélníkový - žádný rozdíl.Hlavní věc je, že jeho oblast zůstává tak či více.Obecně je tento parametr zvažován nebo nalezen v tabulce.Tabulky však ukazují mnohem větší objemy.

Tabulka závislosti výměny vzduchu na velikosti ventilačních kanálů a směnném kurzu

Ventilace šatny však bude fungovat normálně za předpokladu, že bude existovat výfukový kanál.Může to být podobný gril ve zdi.Měl by být umístěn na zdi naproti stropu, blíže ke stropu.Navíc se musíme snažit tyto otvory šířit co nejvíce - tak, aby proud vzduchu pokrýval co největší plochu.

Pokud je přívod vzduchu proveden ve dveřích a dveře jsou uprostřed šířky místnosti, pak je vhodné nainstalovat dvě výfukové mřížky - vpravo a vlevo, couvá se 15–25 cm od rohů.

Kam by měly jít výfukové otvory?V nejlepším případě do ventilačního potrubí.Možnou možností je jít ven, pokud jedna nebo více zdí šatny vyjde na ulici.V tomto případě je možné přivést napájecí kanál na ulici a výfukový kanálvětrání nebo kterákoli z přilehlých místností.

Jsou-li okna

Pokud je v šatně okno, bude menší problémy s přívodním větráním.Pokud okna prosakují, postačuje přirozený tok.Pokud však existují plastová okna, je možné zajistit čerstvý vzduch pouze větráním.V tomto případě je ideální, pokud existuje funkce mikro ventilace.Zajistíte-li po určitou dobu malý proud vzduchu, můžete udržet normální atmosféru.

​​

S funkcí mikroventilace nejsou problémy s proudem čerstvého vzduchu

Pokud mají plastová okna pouze standardní režimy, těsně pod parapetem, na boku okna nebo kdekoli jinde.stěny, ventily pro proudění vzduchu z ulice mohou být zabudovány.Tyto ventily jsou obvykle nastavitelné, mohou procházet vzduchem při různých rychlostech.

Ventily pro přívod vzduchu

V závislosti na výrobci může být vnitřek kulatý (jak je znázorněno vlevo) nebo pravoúhlý (znázorněno vpravo).Jejich struktura je přibližně stejná.- filtr, izolace, vnější a vnitřní mřížky.Velmi pohodlná věc, nejen pro větrání šatny, ale také pro všechny ostatní místnosti, jejichž stěny směřují do ulice.

Potřebujete ventilátor

Jak již bylo uvedeno, přirozené větrání šatny nezajišťuje vždy dostatečnou rychlost vzduchu a stále se objevuje zatuchlá vůně.K tomu obvykle dochází v létě, kdy je ulice příliš horká apřirozený pohyb vzduchu je minimální nebo obecně dochází k převrácení ponoru (vzdušné hmoty se pohybují v opačném směru).V takových případech jsou na výfukové otvory instalovány ventilátory.Jejich síla je volena v závislosti na objemu, ale zpravidla je těch s nejmenší spotřebou dost - 10 až 50 metrů krychlových za hodinu.V tomto případě je hlavním kritériem výběru tichý provoz.Koneckonců, mnoho šaten chodí do ložnic nebo jiných obytných prostor.

Ventilátory se mohou lišit.Můžete dokonce použít počítačové chladiče

Mnoho fanoušků se bojí instalace ventilátorů - měli by pracovat téměř nepřetržitě.Obecně ne nutně.Stačí, když se zapne na 15-20-30 minut každou hodinu.Tento režim je poskytován časovači, řadiči a dalšími podobnými zařízeními.Vše, co je vyžadováno, je vybrat provozní režim a nastavit příslušná nastavení.

Ano, jedná se o dodatečný náklad, ale nucené větrání šatny pracuje nepřetržitě a nezávisí na rozmarech počasí.

Pro zajištění ticha

Pokud jsou v šatně na obou protilehlých stěnách nainstalovány běžné mříže, pronikají skrz ně zvuky.Jejich oblečení a prostor jsou poněkud tlumené, ale některé zvuky budou slyšet.Pokud vás tato vyhlídka nevyděsí - skvělé.Ale pokud chcete ticho, vložte do otvorů speciální obtokové mřížky nebo ventily.

Speciální ventily pro zvukotěsné větrací otvory

Sotva narušují průchodvzduch, ale světlo a hluk neprostupují.Tyto mříže nejsou levné, existuje však i další způsob, jak zefektivnit ventilaci šatny a zároveň nevypustit zvuky.

Osvětlení v šatně

Šatna není pro vás skříň.Toto je místnost, kde můžete jít nahý a vypadnout úplně oblečený.Přítomnost velkého počtu polic, zásuvek a skříní vyžaduje dobré osvětlení.Opravdu, pouze za jasného světla můžete bez napětí vidět vše, co potřebujete, a vyhodnotit kompatibilitu vybraného oblečení v zrcadle.

Pro normální osvětlení se v šatně obvykle používá vícezónové osvětlení.Některá zařízení jsou umístěna na stropě.Pokud je strop zavěšen, namontujte vestavěné žárovky s velkým úhlem rozptylu.Pokud je strop obyčejný - bělený nebo obarvený, vyzvedněte stropní světla nebo lustry malé výšky.V tomto případě jsou vhodné modely s rotačními odstíny - paprsky světla mohou být nasměrovány tam, kde je to nutné.

Některé možnosti osvětlení šatny

Samostatně je žádoucí zvýraznit zrcadlo.V této oblasti můžete použít nástěnné nebo trubkové osvětlení.Stejné - dlouhé a tenké - mohou být umístěny nad trubkami, na nichž jsou umístěny závěsy, nad velkými policemi.Obecně existuje mnoho lamp.Aby moc neovlivňovaly platby za elektřinu, je nejlepší vzít LED diody.Mohou to být pásky, segmenty, lampy, žárovky se standardní nebo malou základnou.Formulář není důležitý.Důležité je, že„vytáhnou“ velmi málo elektřiny, mají dlouhou životnost a zároveň se téměř nezahřívají.

Dalším způsobem, jak ušetřit peníze, je přemýšlet nad osvětlovacím systémem ve fázi plánování šatny, rozdělit lampy do skupin a samostatně je umístit na spínače.Která skupina je potřebná a zapněte ji.

Pokud nechcete hledat přepínače /přepínače, můžete nainstalovat detektory pohybu.Při pohybu se rozsvítí.Také docela pohodlné a hospodárné.V tomto případě je však nutné nastavit delší zpoždění pro vypnutí světla.A pak zamrznete například před zrcadlem a světlo zhasne.