Odvzdušňovací zpětný ventil: účel, typy, instalace

Obyvatelé bytů ve vícepodlažních budovách často naráží na pachy svých sousedů prostřednictvím ventilačních kanálů vstupujících do jejich prostor.Nepříjemná situace, s níž se vyrovnávací ventil pro větrání pomůže vyrovnat.Jak to vypadá, jak je uspořádáno a kam to dát, a probereme to.

Proč je pro ventilaci nutný zpětný ventil

Během normálního provozuodsávací větrání, vzduch se pohybuje z místnosti na ulici.Výfukové otvory jsou umístěny „ve špinavých nebo mokrých“ místnostech - koupelna, kuchyň.Úkolem této části ventilačního systému je odstranit pachy a nadměrnou vlhkost venku.Někdy však nastane situace, kdy prostřednictvím odsávacího větrání jde vzduch opačným směrem - vstupuje do areálu.Tento okamžik se nazývá převrácení trakce a snaží se bojovat proti tomuto jevu.

Pro normální provoz systému je nutný zpětný ventil pro ventilaci

Proč je nutné řešit zpětný tah?V případě bytů je to plné pachů sousedů, což je velmi nepříjemné.Pokud vezmeme v úvahu soukromé domy, mají v zimě části venkovního vzduchusnížit teplotu.Druhý bod je nebezpečnější a nepříjemnější - při zpětném tahu může kotel vytékat, spaliny (a také oxid uhelnatý) se mohou do komína vrátit do místnosti.V každém případě je zpětným pohybem proudu vzduchu nesprávná funkce ventilačního systému a je třeba bojovat proti tomuto jevu.Zpětný ventil pro ventilaci je nastaven tak, aby blokoval pohyb vzduchu nesprávným směrem.

Zařízení a princip činnosti

Zpětný ventil pro větrání je nejčastěji kus trubky kruhového nebo čtvercového průřezu.V tomto segmentu je kus materiálu (kov, plast, slída) vhodného tvaru pohyblivě uložen - obvykle na ose -.Toto je samotný ventil.V uzavřeném stavu zcela překrývá průřez trubky, v otevřeném stavu by měl vytvářet co možná nejmenší odpor.Aby vše fungovalo správně, je nutné jej nastavit tak, aby při zpětném proudění vzduchu došlo k uzavření ventilu.

Jedná se o zpětné ventily na potrubí potrubí

Nejen ventily umístěné v potrubí pro ventilaci - existují možnosti pro ventilační mřížku a ventilátor.V případě větrací mřížky lze použít tenkou plastovou nebo slínovou membránu, která je připojena k mřížce.K dispozici je také klapka a lamely jako žaluzie.Stejným typem může být zpětný ventil na odtahovém ventilátoru.

Další možnosti

Princip činnosti tohoto zařízení je jednoduchý: při normálním pohybu vzduchu je ventil otevřený a vytvářínepatrný odpor proudění vzduchu.Když dojde k zadnímu tahu, uzavře se a zabrání pronikání pachů nebo studeného vzduchu z ulice do místnosti.

Problémy, které mohou nastat

Zdá se, že je vše jasné a logické: pachy v bytě jsou velmi nepříjemné.Převrácení trakce v soukromém domě není neméně nepříjemné, ale také nebezpečné.V zásadě by se při správně vypočítaném systému nemělo takové jevy vyskytovat a je třeba bojovat proti příčinám.Ale ne každý má schopnosti a zdroje.Je jednodušší nainstalovat zpětný ventil pro větrání.Je, ale existují nuance, které stojí za to vědět.

 • Ventil instalovaný ve větracím otvoru narušuje přirozené větrání.Pokud chcete, aby přirozená kapuce fungovala, musíte zvážit připojení, aby ventily nezasahovaly.
 • Dokonce i „tiché“ plastové ventily, když jsou zavřené, tleskají, někdy vydávají docela hlasité zvuky.Tyto tleskání jsou silnější, čím silnější touha.Se střídavými větry jsou velmi nepříjemné.Bude tedy nutné přijít s něčím, aby byl ventil „tišší“.
 • Toto je nejtišší ventil - elastická membrána, ale ne příliš spolehlivá

 • Někteří fanoušci nebo digestořemají vestavěný zpětný ventil.Pokud vám pracovník z nějakého důvodu nevyhovuje, musí být odstraněn.Pak to můžete dát samostatně.Dva ventily na stejném kanálu nemusí spolu vycházet.Spíše není pravděpodobné, že by výfukové potrubí fungovalo.
 • Pro normálnízpětný ventil musí být pravidelně opravován - vyčistěte, zkontrolujte, namažte nápravy.Vzhledem k tomu, že není vždy snadné se k němu přiblížit, je to alespoň nepohodlné.Zvažte proto přístupnost pro čištění a kontrolu.

Jak vidíte, nasazení zpětného ventilu na ventilaci neznamená, že se problém jednou provždy vyřeší.Budeme muset sledovat stav systému a vyrovnat se s nedostatky tohoto řešení.

Typy

Zpětný ventilační ventil může být vyroben z kovu nebo plastu.Kov je nejčastěji galvanizovaný, méně obyčejně nerezová ocel.Existuje také malá skupina s plastovým pouzdrem a kovovým uzávěrem - nejčastěji se nazývá „kombinovaný zpětný ventil pro větrání“.

Zpětný ventil pro větrání je vyroben z plastu a kovu

Jak zvolit tuto funkci?Jednoduché.Vyberte materiál, ze kterého jste vytvořili potrubí.Mohou existovat modely kruhového nebo čtvercového průřezu.Zde opět zvolíme stejný tvar jako stávající /plánované kanály.Naštěstí rozměry odpovídají standardním potrubím používaným pro vzduchovody.

Způsob otevírání

Zpětné ventily se mohou otevírat různými způsoby:

 • Manuální .Klapky se otevírají nebo zavírají ručně, proto mají speciální páku.To není příliš výhodné, navíc díky konstrukčním prvkům nejsou neprodyšné, takže nemohou zcela blokovat pronikání cizích pachů.
 • S elektrickým pohonem .Nucený k otevření současně se začleněním ventilátoru nebo kapuce.Vhodné pouze pro ventilační systémy s nuceným odváděním vzduchu (bez přirozené cirkulace).
 • Mechanické .Nejběžnější typ.Otevřete a zavřete před pohyby vzduchu.Jsou umístěny v tandemu s ventilátorem nebo kapucí a pro přirozené větrání.

Kromě mechanických je k dispozici jeden s ručním otevíráním a elektromechanický

Na výfukové potrubí s nuceným odváděním vzduchu, který vychází do ulice, může být umístěn ruční jednosměrný ventil.To se někdy děje - nejsou vedeny ven do ventilačního potrubí, ale do ulice přes zeď.V tomto případě je lepší mít závěrku, která se otevře pouze po dobu trvání kapuce.Můžete samozřejmě vložit normálně uzavřený ventil, ale v chladném počasí zamrzne a přestane vykonávat své funkce.Proto je ruční otevření v tomto případě spolehlivější.

Pokud je digestoř vedena ven přes zeď

Nejběžnější jsou mechanické zpětné ventily.Jsou nainstalovány v asi 90% případů.Strukturálně mohou být různého typu.Budeme o nich mluvit podrobněji.

Formy mechanických ventilů

Do jednosměrného ventilu lze instalovat různé ventily.Síla, při které se bude pohybovat, do značné míry závisí na tvaru tlumiče.Pokud bude ventil pracovat s ventilátorem nebo digestoří, je důležité, aby nejslabší ventilátor mohl klapku otevřít.Říká se, že by měl fanoušekprotlačte ventilem.Pokud chcete zachovat přirozenou ventilaci, je nutné, aby klapka „pracovala“ i při mírném pohybu vzduchu.

Konstrukce a tvary mechanických zpětných ventilů pro ventilační kanály mohou být následující:

 • S integrálním otočným tlumičem na ose (klapky).Nejčastěji se jedná o tuto možnost.Jedná se o disk nebo obdélníkový kus, který je pohyblivě upevněn na ose.Někdy osa prochází středem, někdy je odsazena.Jedná se o docela populární model, protože nemá žádné pružiny a lze jej instalovat do systému s přirozenou cirkulací vzduchu.Je tu však problém: při zavírání klapky je slyšet bavlna.Čím silnější je tah, tím hlasitější je bavlna.To je nepříjemné během dne a v noci zasahuje do spánku.Z důvodu této funkce se tento model často nazývá „klapka“.Kromě toho těsnění vyrobená z gumy a pěny příliš nezachrání.Při instalaci na přirozené větrání je osa orientována svisle.To je důležité, protože v této poloze je otevírací síla minimální.

  Druhy tlumičů na zpětném ventilu pro větrání

 • S dvoudílným tlumičem (motýl).Tato možnost se nachází pouze u kruhových ventilů.K dispozici je také osa.Na ní jsou připevněny dva polodisky, které jsou pomocí pružin drženy v uzavřené poloze.Prameny jsou slabé, může je otevřít i nepříliš silný proud.Ale se slabým dechem přirozené ventilace to nemusí fungovat.
 • Membrána.Jako tlumič se používá pružný plast.Tato možnost se zdá být nejvýhodnější.- Membrána by se měla snadněji otevírat.Ve skutečnosti fungují membránové ventily horší než ostatní.Zpočátku mohou skutečně reagovat i na mírný pohyb vzduchu.Jak se hromadí prach a saze, stávají se těžší a po chvíli se lepí.

  Membránový ventil vypadá tak pohyblivě

Výběr ventilačního ventilu není opravdu jednoduchý.Pokud se řídíte tím, co většina používá, budete se muset zastavit u klapky.Se všemi svými nedostatky funguje spolehlivěji, otevírá se i při přirozeném větrání.Nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout toho, že cracker bude tišší, je vzít silikonový tmel, aplikovat ho na přítlačný kroužek na pouzdru (nevztahujte se na disk, protože bude těžší, což znamená, že bude těžší se otočit).Namažte kotouč ventilu mýdlovou vodou a přitlačte jej na těsnicí kroužek - před zahájením polymerace.Potom zatlačíme ventil zpět, dostaneme těsnicí kroužek, který tlumí vyskakování.Výsledkem je prakticky bezhlučný uzávěr, téměř nepromokavý.

Ventil pro větrání: kde a jak instalovat

Pokud je ventilační systém vyroben bez použití ventilátorů a digestoří s motory, nazývá se to přirozené.Aby vše fungovalo, aby se uzavřel zpětný tah, jsou ventily nainstalovány okamžitě na výstupu z kanálů.Pro udržení normální cirkulace je vhodné nepoužívat mřížky, které blokují ventil.Ano, tato možnost vypadá lépe, ale ventilace trpí.S největší pravděpodobností bude pracovat s malou trakcíona prostě nebude.

Pokud stále chcete instalovat ozdobnou ventilační mřížku před ventil, budete se muset vyrovnat se špatným větráním, pomalejším odstraňováním zápachu a nadměrnou vlhkostí.Může pomoci pouze instalace grilu /ventilu s větším průměrem, než se počítá.V tomto případě nebude ovlivněna výměna vzduchu.

Přirozené větrání funguje v důsledku teplotních rozdílů a tlakových rozdílů

V případě nuceného větrání může být zpětný ventil buď před ventilátorem, nebo za ním.Tato volba závisí na typu systému a ventilátoru.Protože kanálové modely ventilátorů jsou v soukromých systémech používány jen zřídka, obvykle se ukazuje, že klapka je umístěna za ventilátorem v potrubí.Jak daleko na tom nezáleží.Hlavním kritériem pro výběr místa instalace je snadná údržba, protože závěrka bude muset být pravidelně čištěna a kontrolována.

Instalace v kuchyni s digestoří

Při instalaci digestoře v kuchyni si mnoho lidí také přeje zachovat přirozenou ventilaci.Chcete-li to provést, musíte nainstalovat tričko u vstupu do ventilačního potrubí.K jednomu z jeho vstupů připojte kapotu se zpětným ventilem, do druhého vložte pouze zpětný ventil.Jak vidíte, systém není příliš komplikovaný, ale funguje.

Jak připojit kapotu tak, aby zůstalo přirozené větrání

Proč by na kapotě měl být také zpětný ventil?Protože pokud neexistuje, může zpětný tok vzduchu projítdigestoře.Ano, nebude to pokaždé, ale se silným proudem - bude.

Při instalaci této jednotky se pokuste zajistit, aby zpětný ventil pro větrání byl co nejvýše umístěn pod stropem.Výsledkem bude vypuštění nejteplejší a vlhké části vzduchu, což je pro kuchyni velmi důležité.

Pro koupelnu a toaletu

Větrání v koupelně může mít svůj vlastní výfuk - pak je vše snadné, jednoduché a jasné.Před vstupem do ventilačního potrubí jsme vložili zpětný ventil, který blokuje průtok vzduchu, který se bude pohybovat do místnosti.Ne všechny apartmány se však mohou pochlubit jednotlivými šachtami pro koupelny a toalety.V některých domech staré dispozice je výfukový kanál pouze na záchodě.Větrání koupelny se provádí průchodem skrz zeď.V tomto případě umístíme zpětný ventil pro ventilaci nejen na výstup do ventilačního potrubí, ale také do kanálu mezi koupelnou a toaletou.Tím se zabrání vstupu pachů do koupelny.

Jak nainstalovat zpětný ventil pro větrání v oddělené koupelně s jedním větracím potrubím

Ještě smutnější situace nastává: když je v kuchyni pouze jeden výfuk a je v kuchyni.Instalační logika se vlastně nemění - musíte zařízení umístit tak, aby pachy z jedné místnosti nespadaly do jiné.

Jeden zpětný ventil pro větrání je umístěn na výstupu do digestoře (nebo na kanál, který odsává vzduch z kuchyně), druhý - na potrubí, kterépochází z koupelny.Jak vidíte, pokud rozumíte logicepráce, můžete určit nejúspěšnější místo instalace sami.